4-5-6(ERKEN) YAŞ GRUBU SAYI GELİŞİMİ

4-5-6(ERKEN) YAŞ GRUBU SAYI GELİŞİMİ

Günlük yaşamımızda ebeveynlerimiz çocuklara soru sorarlar dimi işte bur da kaç tane kalem var bur da kaç kitap var gibi çocukta başlar 1,2, ... diye saymaya yaptıklarınız yanlış değil sadece eksik.

Şimdi bunlardan bahsedelim


Hangisi "daha çok" kavramını kullanıyor musunuz yani 5 kalem mi daha çok 3 kalem mi "daha çok" gibi ifadeleri kullandığınızı varsayalım hiç denediniz mi 5 kalem mi daha az 3 kalem mi diye çocukları "daha az" ifadesini daha çok kullandıralım çünkü çocuklar günlük yaşamda "daha çok " ifadesini çokca duyuyor."daha az " ifadesine aşina değil.


Sayıları sayma

Çocuklarınıza demişsinizdir 1 den başla sayabildiğin kadar say diye çocuk başlar saymaya genelde ufak çocuklar 10'a kadar sayar yaptığınızda yanlış yok eksik var 

Şimdi bunlardan bahsedelim

Birde çocuğunuza 10 dan geriye doğru saydırın yani 1 den 10 a kadar saysın ardından durmadan 10 dan 1 e kadar saysın bu sayıları tanımasını kolaylaştırcaktır

Şu konuya da değinmek istiyorum hep 1 den başlatmayın söyleyin ki 4 den başla 10 a kadar say diye anladınız mı çocuğunuzdaki ezberleri yıkın çocuk sayıları tanısın.


Sayıları tanıma

"3" sayısı çocuk için ne ifade ediyo 2 den daha fazla 5 den daha az 2 ekleyince 5 olur 1 çıkarılınca 2 olur bu pratikleri çocuklarınıza yaptırın sayıları sadece 1 den başlayan ardı arkası olmayan nesnelerden ibaret sanmasın.Bu çocuğunuzun sayılara olan ilgisini azaltacaktır unutmayınız ki matematik ilgi işidir.

Yazar:Ali Rıza ERDEM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder