DERSLERDE BAŞARILI OLMANIN PÜF NOKTALARI

DERSLERDE BAŞARILI OLMANIN PÜF NOKTALARI

Size tecrübelerimi ve bilimsel olarak kanıtlamış başarı formülllerinden bahsedicem.

1-UYKU DÜZENİ

Sabahın ilk saatleri en aktif olduğunuz zamandır sadece uykudan yeni kalktığınız için size öyle gelmiyor.

Öğle yemeği yedikten sonraki 1 saat içinde ders çalışmamaya özen gösterin sınav döneminde öğle yemeğinden sonra uykulu bir hal alacaksınız.

Sınav maratonu çok yorucu olduğundan geceleri saat 12'yi geçirmeyiniz.Saat 12'den sonra çalıştıklarınızdan çok az verim alacaksınız üstelik sabah daha geç kalkıp verimli zamanı kaçıracaksınız.

Not:Beyniniz çalıştıklarınızı rüyanızda tekrar eder gündüzleri çalıştıklarınızın mevyesini uyurken alıyorsunuz buda uykunun ne kadar önemli olduğunun göstergesi.

2-BESLENME

Sabahları mutlaka kahvaltınızı yapmaya çalışın eğer yapamıyorsanız vaktiniz yoksa abur cubur tüketmemeye çalışın.

Öğle ve akşam yemeklerinde tek çeşit yemeklerden kaçının yani kısaca dengeli beslenin.

Ara öğünlerde kuru yemiş tüketin.Bal,pekmez,tahin gibi enerji verici besinler kullanın derslerdeki başarınızı arttıracaktır.

Kahve iyi bir uyarıcıdır ama gün içinde zaten çok yoruluyorsunuz beyninizi uyarmanın size zarar vermekten başka faydası olmayacaktır ama ekstrem durumlarda çok erken uykum geliyor diyorsanız uyarıcı olarak kullanın.

3-EĞLENCE

Haftada 1 defa olsun enerjinisi boşaltacak aktivite yapın çünkü sürekli oturup ders çalışıyorsunuz enerjinizi aktarmanız gerekiyor  zaten ders başarınınzı arttıracaktır.

4-PLANLAMA

Her zaman kısa,orta,uzun vadeli planlarınız olsun.Planlarınızı arada değiştirin çünkü hangisinin iyi olduğunu anlayamassınız bunu deneyerek en iyisini bulup emin adımlarla ilerlemeniz gerekir.

Yazar:Ali Rıza ERDEM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder